Ako ste tijekom svog radnog vijeka ikad morali sjesti na razgovor za posao, znate koliko to iskustvo može biti stresno i neugodno. Pogotovo kad vas potencijalni poslodavac ispituje pitanja na koja nema točnog odgovora.

Jedno od tih pitanja, s kojima su se svi susreli barem na jednom od razgovora za posao zasigurno je i: “Zašto želite ovaj posao?”.

U trenutku kad čujete to pitanje u većini slučajeva ćete se osjećati kao srna pred svjetlima nadolazećeg automobila te će vam kroz glavu proći brojni, više ili manje neodgovarajući odgovori.

Zašto želite ovaj posao?
Prvi i najočitiji odgovor koji se svima nameće je: “Zato što sam nezaposlen/a i želim raditi”. No, to nije ono što potencijalni poslodavci žele čuti. Oni zapravo ovim pitanjem provjeravaju vašu želju da postanete dio njihove tvrtke i žele čuti što vi mislite čime ćete i kako doprinijeti.

To je prilika da se “prodate” potencijalnom poslodavcu i da mu pokažete koliko će dobiti odabere li vas. Zaboravite sve što ste istaknuli u životopisu i fokusirajte svoju energiju na to da pokažete svoj entuzijazam, znanje, ali i da ste odradili svoju domaću zadaću i naučili nešto o tvrtki u koju dolazite na razgovor za posao.

Kako bismo vam olakšali pripremu i pomogli da ne zvučite previše lažno i neiskreno, pripremili smo četiri jednostavna koraka koja biste trebali slijediti.

Laskajte
Svatko voli čuti komplimente i uživa u laskanju. Naravno, ako je ono istinito. Isto je i kod potencijalnih poslodavaca. Istaknete li u svom odgovoru kako je njihova tvrtka “lider u svom području”, “ima pozitivan image u javnosti”, “izvrsno mjesto za edukaciju i napredovanje na profesionalnom području”, pokazat ćete da ste napravili domaću zadaću i istražili tvrtku u kojoj ste na razgovoru za posao.

Većinu ovih epiteta možete pronaći na web stranicama tvrtke, u medijskim natpisima o tvrtki, ali i proguglate li malo po internetu i pročitate li što drugi pišu o toj tvrtki.

Istaknite profesionalne izazove
Sad kad ste privukli pozornost potencijalnog poslodavca istaknite izazove s kojima se želite suočiti na poziciji za koju se natječete. Čak i ako je najjednostavniji posao, on može biti izazovan. Na razgovoru ste za posao skladištara – pričajte o kompjuterizaciji i inventurama; natječete se za posao asistenta – istaknite izazove poput organizacije, komunikacije s velikim brojem ljudi, poslovnih putovanja i slično.

Pronađite ono što je vama zanimljivo u tom poslu i to posebno naglasite.

Otkrijte im svoje interese
Uvijek je dobro dati i nekoliko privatnih informacija. Budite iskreni i recite što vas zanima i privatno, s kakvim ste se izazovima do sad susretali i kako ste ih rješavali. Volite trčati – pretvorite to u informaciju kako se brinete za svoje zdravlje, vodite zdrav život i kako se rješavate stresa. Vikende provodite planinareći – inspiraciju pronalazite u prirodi, volite upoznavati nove ljude i testirati svoje granice izdržljivosti.

Čak i ako nemate neki aktivni hobi, zasigurno možete pronaći u svom životu nešto što vas zanima, a što možete pretvoriti u svoju prednost u očima potencijalnog poslodavca.

Budite “đavolji odvjetnik”
Razmislite o svim razlozima zašto vas neki poslodavac ne bi želio zaposliti i “pobijte” njegove (ili njezine) razloge. Primjerice, godinama ste bili kod kuće s djecom i sad se vraćate na tržište rada. Priznajte da ste posljednjih godina bili fokusirani na djecu, ali istaknite i što ste sve ostvarili u tom periodu. Od toga da ste svladali “multitasking”, unaprijedili svoje organizacijske vještine, postali izuzetno strpljivi, do toga kako sad imate još više motiva i interesa da se vratite na posao te ste željni učenja i rada.

Ili ako nikad niste radili takav posao, istaknite što ste radili na drugim poslovima i kako bi se to vaše iskustvo moglo primijeniti na posao za koji se natječete.

I na kraju, imajte na umu da pravi odgovor na pitanje “Zašto želite ovaj posao?” nije vezan uz vas, nego uz činjenicu da je njihova tvrtka mjesto gdje bi svatko poželio raditi, a vi ste osoba koja je to prepoznala.

Izvor: womeninadria.com

Petak 15. Svibanj 2020.