Poznavanje stranih jezika na turbulentnom i sve konkurentnijem tržištu rada više je nego važno. U većini slučajeva, vaša sposobnost aktivnog razumijevanja više stranih jezika može biti presudna u situaciji kada poslodavac odlučuje između vas i ostalih kandidata na razgovoru za posao.

Pročitajte nekoliko savjeta kako možete biti korak bliže da postanete poliglot:

1. Učite svaki dan
Ako vam to raspored dopušta, svaki dan odvojite barem 30 minuta za aktivno učenje. Najbolje je da je to dio dana kada ste opušteni, i odradite sve ostale obveze te vas ništa ne može prekinuti. Svakako je bolje učiti 30 minuta dnevno, nego 3 sata jednom tjedno. Odlučite li se za učenje u trajanju od pola sata dnevno, držite se tog kako bi vam prešlo u naviku. Uostalom, lakše se baviti aktivnošću kada znate da kratko traje.

2. Podijelite materijal na više manjih dijelova
Lakše usvajamo gradivo ako je podijeljeno na nekoliko manjih dijelova. Što mislite, je li lakše zapamtiti priču od 1000 riječi, ili 10 priča po 100 riječi? Naravno, ovo drugo je lakše i efikasnije. Naprezanje nije dobro i ne donosi pozitivan efekt. Mozak primi previše informacija te ne postoji prostora za njihovo obrađivanje. Nakon svakog naučenog dijela, napravite kratko ponavljanje.

3. Usvojite osnove jezika
Prije nego se prihvatite naprednijih stvari, provjerite jeste li zadovoljni stečenim osnovama. Prođite kroz osnove gramatike jezika, najčešći vokabular kako biste stvorili podlogu za buduću nadogradnju. Kako ćete poslodavcu na razgovoru za posao elaborirati vaša postignuća i opisati prethodno radno iskustvo, ako se ne znate ukratko predstaviti kroz par rečenica.

4. Slušajte muziku, čitajte knjige, gledajte filmove
Učenje jezika tradicionalnim putem nije toliko zabavno koliko je učenje kroz slušanje muzike i čitanje knjiga. Slušajte često muziku na jeziku kojeg učite, i pokušajte zapamtiti što više tekstova pjesama i uz to obavezno pjevušite. Ako smatrate da vam je potrebno, prvo pjesmu poslušajte s otvorenim tekstom ispred sebe kako biste ju lakše zapamtili. Isto tako čitanje knjiga na stranom jeziku može više nego pozitivno utjecati na vaše znanje. Filmove gledajte ili bez prijevoda, ili s prijevodom jezika kojeg učite kako biste pratili pravilan izgovor riječi i naučili nove fraze.

5. Mislite na jeziku kojeg učite
Istraživanja su pokazala da ako odlučujemo na stranom jeziku donosimo bolje odluke. Razlog tome je što uz materinji jezik vežemo određene emocije, dok uz strani jezik to ne činimo. Sljedeći put kada šećete ulicom, pokušajte nabrojati što više stvari koje vidite oko sebe upravo na stranom jeziku. Ako razmišljate o razgovoru koji morate voditi, isto tako, odradite ga u glavi na jeziku kojeg biste voljeli naučiti.

6. Pričajte s izvornim govornicima
Ako znate da će se razgovor za posao održati na stranom jeziku, obavezno se za njega dobro pripremite. S obzirom da znate koja pitanja se na razgovorima često ponavljaju, prođite kroz njih, ali na onom jeziku na kojem će se odvijati razgovor. Ukoliko niste sigurni u vaše znanje, i hoćete li se uspješno predstaviti, pokušajte održati testni intervju s nekim od izvornih govornika. Iznenadit ćete se koliko ljudi zapravo želi razgovarati s potpunim strancima putem Skypea i učiti od njih.

Mirniji ljetni mjeseci idealni su za učenje i usavršavanje, odnosno pravo vrijeme da se odlučite na upisivanje nekog od brojnih tečajeva stranih jezika. Isplati se investirati u edukaciju!

 

Izvor: MojPosao.net

Petak 28. Kolovoz 2015.